Słowacki patronem IX LO

      Był rok 1959. Rok kończącej się nadziei „wiosny Października”. Czas, gdy mechaniczna pralka nazywała się „Frania”, szczotka „Kasia”, a szkoły nosiły zwyczajne numery: 2, 5, 9 itd. (chyba że założone by jeszcze przed II wojną, wtedy nosiły imiona wielkich bohaterów narodowych, np. Batorego, Rejtana itp.)
Pomysł nadania IX Liceum Ogólnokształcącemu we Wrocławiu imienia wielkiego romantyka – jednego z wieszczów narodowych – zrodził się na początku 1959 roku – w 150 rocznicę urodzin i 110 rocznicę śmierci poety.
     Będąc wówczas młodym polonistą w IX Liceum Ogólnokształcącym , ja - wychowanek Uniwersytetu Wrocławskiego, miasta, gdzie w skarbnicy humanistów – Bibliotece Ossolineum znajduje się wiele rękopisów autora „Kordiana” –na posiedzeniu Rady Pedagogicznej w dniu 29 stycznia 1959 r. zaproponowałem nadanie szkole imienia Juliusza Słowackiego (odnotowano to w protokole).
     Uzasadnienie było niezwykle proste: szkoła znajduje się najbliżej miejsca, gdzie w marcu 1831 r. zatrzymał się poeta w Hotelu „Pod Złotą Gęsią” przy dzisiejszej ulicy Ofiar Oświęcimskich 27/29.Nieco dalej – na ulicy Fredry i Dworcowej zamieszkał poeta w 1848 roku. W tym mieście spotkał się z kochaną matką – Salomeą Becu. W roku jubileuszowym Słowackiego – nadanie szkole imienia poety zwiąże młodzież z jego postacią i jego poezją, jakże cenną w epoce romantyzmu i współcześnie – podkreślałem w uzasadnieniu.
     Propozycja została przyjęta przez Rade Pedagogiczną z entuzjazmem i dyrektor szkoły pan Konstanty Stankiewicz wystąpił do władz oświatowych o wyrażenie zgody. Ministerstwo Oświaty w piśmie z 16 kwietnia 1959 r. nadało IX Liceum Ogólnokształcącemu imię Juliusza Słowackiego, którego portret od 1967r. zdobi sztandar szkoły.
     Uroczystego odsłonięcia tablicy upamiętniającej nadanie szkole imienia - wczesną wiosną 1959 roku, dokonał w gronie dostojnych gości i gromadzie zebranych uczniów znany wrocławski historyk literatury prof. Bogdan Zakrzewski. Młodzież przedstawiła program artystyczny o pobycie J. Słowackiego we Wrocławiu i jego poezji.
     W hallu budynku znajduje się duży medalion przedstawiający poetę według znanego portretu. Pod medalionem słowa poety: „Żyłem z wami, cierpiałem i płakałem z wami”.
Leopold Pańtak - nauczyciel


powrót

Darowizna teraz!


Darowiznę na cele statutowe Stowarzyszenia Absolwentów i Sympatyków LO Nr IX im. Juliusza Słowackiego we Wrocławiu można przekazać za pośrednictwem
dotpay wplataktóra zapewnia i obsługuje bezpieczne płatności internetowe, zgodnie z regulaminem dokonywania wpłat.

Prosimy o przekazanie darowizny
 
Kwota: PLN
 

Dziękujemy za dokonanie wpłaty.

Więcej o darowiznach można przeczytać tutaj

D

A

R

O

W

I

Z

N

Y

 

T

E

R

A

Z

!